Dřevěné pelety
Naše pelety jsou vyráběné ze smrkových pilin, hoblin a bílých (odkorněných) štěpek, což jsou vedlejší produkty pilařské výroby. Jsou ideálním zdrojem tepelné energie pro vytápění domů nebo elektrické energie pro velké teplárny. Kromě toho, že jsou pelety účinným palivem, mohou být také využity jako podestýlka pro domácí mazlíčky či jiná zvířata. Díky své univerzálnosti lze pelety využít i pro estetické účely nebo jako hnojivo. Prozkoumejte naši širokou nabídku a objevte výhody kvalitních pelet pro vaše potřeby!
Výhody pelet:
Mezi hlavní výhody patří bezesporu fakt, že pelety jsou uhlíkově neutrální a jsou tedy ekologickým palivem.
Hořením pelet vzniká jen minimum popela, který se dá dále využít také jako hnojivo díky vysokému obsahu minerálů.
Vzhledem k tomu, že dendromasa (dřevní hmota) neustále dorůstá, tak jsou pelety i brikety na rozdíl třeba od plynu obnovitelným druhem energie. V neposlední řadě, mají i velký ekonomický potenciál.
Pelety jsou charakteristické rychlou a vysokou výhřevností za přítomnosti minimální vlhkosti.
Dřevěné pelety neobsahují žádná umělá pojiva, lepidla nebo jiné chemické příměsy.
Na rozdíl od štípaného dřeva, jsou kotle na peletu dnes již často automatizované, takže jediné, co musíte udělat, je vysypat pytlík do násypky u kotle. Díky řezání na požadované délky a nemusíte chodit přikládat každé 2 hodiny, ale jen jednou za pár dní naplníte násypku. Nemusíte se trápit se štípáním a shánět skladovací místo pro vyschnutí štípaného dřeva.
Jak probíhá výroba pelet?
Výroba pelet není úplně tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tento proces ovlivňuje mnoho faktorů.
Pokud chceme vyrobit pelety EN PLUS A1, nejdříve se musí zajistit dobře připravený materiál, který neobsahuje žádnou kůru nebo jiné nečistoty. V případě přimíchávání štěpky do procesu, se musí štěpka skvěle nadrtit pomocí drtiče.
Když máme materiál dobře připraven a nadrcen, musí se vysušit na požadovanou vlhkost. To je z důvodu potřebné nízké vlhkosti finálního produktu a správného slepení v lisovacím procesu. Tento materiál nesmí být ani moc suchý ani moc vlhký. Proto, než jde materiál do lisu, tak mezi akumulačním mixérem a lisem je takzvaný dovlhčovač, ten zase v případě drobného přesušení materiál dovlhčí na přesnou vlhkost.
Ideální materiál je vpraven do lisu, kde probíhá jádro celého procesu. Materiál je pod velkým tlakem protlačován matricí, ze které už lezou hotové horké pelety. Piliny se slisují (slepí) tak, že pod velkým tlakem a teplotou, se za účasti ideální vlhkosti uvolní lignin, který dřevo přirozeně obsahuje. Lignin tak zde působí jako ,,přírodní“ lepidlo a z tohoto důvodu není potřeba používat jiné chemické příměsy.
Proto aby peleta byla opravdu pevná, musí dojít k jejímu zchlazení a tzv. ,,vytvrdnutí“, proto je za lisem chladící zařízení, které urychlí její vytvrdnutí.
Za chladícím zařízením je odlučovač jemných částí, ten špatně slisovaný materiál vrací zpět do oběhu. Tím zajistí, že finální produkt bude opravdu kvalitní a bude se v něm nacházet pouze dobře slisovaný materiál bez zbytků prachu a odrolu.
V poslední fázi nám padá už hotová kvalitní peleta do centrálního zásobníku. V tento moment už jen zbývá rozhodnout, jaké chceme balení. Může být v pytlích po 15 kg, BIG BAG žokách po 1000 kg nebo volně sypanou, kterou můžeme dopravit k zákazníkovi například pomocí cisterny.